USD 388 Banner

Ellis Captures MCEL Tournament Championship

The Ellis junior high wrestling team traveled to Trego for the league tournament last Thursday.  “It took a complete team effort to win the tournament will all 13 wrestlers scoring team points and eleven of the thirteen placing in the top four of their weight class.” We had to move a few of the wrestlers to different weight classes to try and fill as many of the weights as possible which paid off in them scoring points.  The team had a group of students who came over on the pep bus to support the team which we appreciated.  This tournament concluded a very successful season for the 19 wrestlers on this year’s team.  The results from the tournament are as follows:
MCEL Results for ELLIS


85
Mason Younger (18-0) placed 1st and scored 20.0 team points.

  • Round 2 - Mason Younger (ELLIS) 18-0 won by fall over Reid Fort (SMITH CENTER) 5-9 (Fall 2:53)
  • Round 3 - Mason Younger (ELLIS) 18-0 won by fall over Hayden Hilbrink (STOCKTON) 2-16 (Fall 0:15)
  • Round 4 - Mason Younger (ELLIS) 18-0 won by fall over Patrick Driggs (PHILLIPSBURG) 15-6 (Fall 1:23)
  • Round 5 - Mason Younger (ELLIS) 18-0 won by decision over Cohen Kaiser (PLAINVILLE) 15-5 (Dec 8-2)

90
Talen Roland (14-9) placed 2nd and scored 14.0 team points.

  • Round 1 - Talen Roland (ELLIS) 14-9 won by decision over Bodie Pfannenstiel (NORTON) 5-13 (Dec 6-4)
  • Round 2 - Talen Roland (ELLIS) 14-9 won by fall over Geoffrey Zohner (HILL CITY) 0-22 (Fall 3:01)
  • Round 3 - Talen Roland (ELLIS) 14-9 won by fall over Max Moffet (STOCKTON) 3-15 (Fall 0:31)
  • Round 4 - Talen Roland (ELLIS) 14-9 won by decision over Sam Saltzman (SMITH CENTER) 7-8 (Dec 8-1)
  • Round 5 - Ethan Selbe (PLAINVILLE) 12-5 won by fall over Talen Roland (ELLIS) 14-9 (Fall 1:49)

 

95
Landen Clapper (11-9) placed 3rd and scored 11.0 team points.

  • Round 1 - Landen Clapper (ELLIS) 11-9 won by fall over Austin Stalnaker (SMITH CENTER) 1-3 (Fall 1:22)
  • Round 2 - Landen Clapper (ELLIS) 11-9 won by fall over Taeson Holmes (PLAINVILLE) 4-16 (Fall 0:31)
  • Round 4 - Gabe Wieland (OAKLEY) 6-8 won by decision over Landen Clapper (ELLIS) 11-9 (Dec 5-3)
  • Round 5 - Geron Ebner (PHILLIPSBURG) 18-4 won by fall over Landen Clapper (ELLIS) 11-9 (Fall 2:00)

100
Dakota Metzler (21-4) placed 2nd and scored 16.0 team points.

  • Round 2 - Dakota Metzler (ELLIS) 21-4 won by fall over Trace Billinger (SMITH CENTER) 4-13 (Fall 0:36)
  • Round 3 - Dakota Metzler (ELLIS) 21-4 won by fall over Ace Plummer (OAKLEY) 3-10 (Fall 1:58)
  • Round 4 - Dakota Metzler (ELLIS) 21-4 won by fall over Ryan Babcock (PHILLIPSBURG) 1-8 (Fall 1:41)
  • Round 5 - Wyatt Galvan (NORTON) 13-4 won by decision over Dakota Metzler (ELLIS) 21-4 (Dec 14-11)

105
Jarrett Mader (21-3) placed 2nd and scored 12.0 team points.

  • Round 1 - Jarrett Mader (ELLIS) 21-3 won by fall over Louis Bohl (PHILLIPSBURG) 1-14 (Fall 0:48)
  • Round 3 - Bentley Montgomery (SMITH CENTER) 17-1 won by decision over Jarrett Mader (ELLIS) 21-3 (Dec 3-1)

110
Rylan Cass (15-12) placed 4th and scored 8.0 team points.

  • Round 1 - Tyler Davis (PHILLIPSBURG) 11-9 won by decision over Rylan Cass (ELLIS) 15-12 (Dec 3-2)
  • Round 2 - Rylan Cass (ELLIS) 15-12 won by fall over Jesslin Moore (STOCKTON) 1-13 (Fall 1:55)
  • Round 3 - Rylan Cass (ELLIS) 15-12 won by fall over Brayden Binder (TMP) 9-13 (Fall 3:36)
  • Round 4 - Kaleb Atkins (HILL CITY) 22-0 won by fall over Rylan Cass (ELLIS) 15-12 (Fall 1:00)
  • Round 5 - Miles Goss (NORTON) 11-8 won by fall over Rylan Cass (ELLIS) 15-12 (Fall 0:43)

115
Dayshaun Jones (14-11) place is unknown and scored 3.0 team points.

  • Quarterfinal - Ben Escalante (TREGO) 7-8 won by fall over Dayshaun Jones (ELLIS) 14-11 (Fall 3:08)
  • Cons. Round 1 - Dayshaun Jones (ELLIS) 14-11 won by fall over Jacob Schwarz (OAKLEY) 2-10 (Fall 0:34)
  • Cons. Semi - Heath Simmons (NORTON) 11-7 won by fall over Dayshaun Jones (ELLIS) 14-11 (Fall 2:53)

120
Rex Johnson (17-7) placed 2nd and scored 16.0 team points.

  • Quarterfinal - Rex Johnson (ELLIS) 17-7 won by fall over Madden Staab (PLAINVILLE) 3-7 (Fall 1:26)
  • Semifinal - Rex Johnson (ELLIS) 17-7 won by decision over Colby Menagh (NORTON) 10-8 (Dec 6-2)
  • 1st Place Match - Justin Knoll (STOCKTON) 19-1 won by decision over Rex Johnson (ELLIS) 17-7 (Dec 6-2)

132
Carson North (18-7) placed 2nd and scored 18.0 team points.

  • Quarterfinal - Carson North (ELLIS) 18-7 won by fall over Benji Carr (SMITH CENTER) 4-11 (Fall 0:32)
  • Semifinal - Carson North (ELLIS) 18-7 won by fall over Logan Pfannenstiel (NORTON) 7-9 (Fall 0:56)
  • 1st Place Match - Jaden Nuss (HILL CITY) 15-7 won by fall over Carson North (ELLIS) 18-7 (Fall 1:38)

138
Aiden Amrein (28-0) placed 1st and scored 24.0 team points.

  • Round 1 - Aiden Amrein (ELLIS) 28-0 won by fall over Jarrett Hagen (NORTON) 2-14 (Fall 0:42)
  • Round 2 - Aiden Amrein (ELLIS) 28-0 won by fall over Ryan Stocker (SMITH CENTER) 8-8 (Fall 0:33)
  • Round 3 - Aiden Amrein (ELLIS) 28-0 won by fall over Braxton Smyth (PLAINVILLE) 3-16 (Fall 0:35)
  • Round 4 - Aiden Amrein (ELLIS) 28-0 won by fall over Will Schmidt (OAKLEY) 12-5 (Fall 2:50)
  • Round 5 - Aiden Amrein (ELLIS) 28-0 won by fall over Trenton Long (HILL CITY) 17-6 (Fall 0:33)

145
Quinton Shepard (9-7) placed 2nd and scored 12.0 team points.

  • Round 2 - Quinton Shepard (ELLIS) 9-7 won by fall over Cooper Minson (TREGO) 3-9 (Fall 1:37)
  • Round 3 - Collin Brooks (NORTON) 2-7 won by decision over Quinton Shepard (ELLIS) 9-7 (Dec 5-2)

215
Landon Dinkel (7-17) place is unknown and scored 1.0 team points.

  • Quarterfinal - Landon Kreutzer (TREGO) 12-3 won by fall over Landon Dinkel (ELLIS) 7-17 (Fall 3:16)
  • Cons. Round 1 - Landon Dinkel (ELLIS) 7-17 won by decision over Braylon Bittel (PLAINVILLE) 0-2 (Dec 9-5)
  • Cons. Semi - Brandt Hagen (NORTON) 6-8 won by decision over Landon Dinkel (ELLIS) 7-17 (Dec 1-0)

285
Kaishen Brack (5-22) placed 4th and scored 4.0 team points.

  • Round 1 - Konnor Barnett (OAKLEY) 6-8 won by fall over Kaishen Brack (ELLIS) 5-22 (Fall 2:44)
  • Round 2 - Kaishen Brack (ELLIS) 5-22 won by decision over Kobe Hays (PLAINVILLE) 11-8 (Dec 8-3)
  • Round 3 - JJ Quimpo Duque (SMITH CENTER) 9-1 won by fall over Kaishen Brack (ELLIS) 5-22 (Fall 2:52)
  • Round 5 - Mason Hogan (NORTON) 8-8 won by decision over Kaishen Brack (ELLIS) 5-22 (Dec 5-2)

 

Team Scores
1   ELLIS 159.0
2    SMITH CENTER 148.5
3    NORTON 144.0
4    PHILLIPSBURG 118.0
5     HILL CITY 93.0
6    PLAINVILLE 84.0
7    TREGO 60.0
8    OAKLEY 50.0
9    STOCKTON 28.0
10    TMP 25.0