USD 388 Banner

Ellis Junior High Scramble

On January 31st, Ellis Junior High hosted the Ellis Jr High Scramble. Here are the results.

Dakota Metzler's place is 1st and has scored 6.0 team points.

  • 1st Place Match - Dakota Metzler (Ellis) won in sudden victory - 1 over M.J. Aylward (Hoisington) (SV-1 6-4)
  • 1st Place Match - Dakota Metzler (Ellis) won by fall over Jackson Irwin (Phillipsburg) (Fall 3:38)
  • 1st Place Match - Dakota Metzler (Ellis) won by fall over Chase Steinert (Hoisington) (Fall 2:14)

Aiden Amrein's place is 1st and has scored 9.0 team points.

  • 1st Place Match - Aiden Amrein (Ellis) won by fall over Tathen Lovewell (TMP Jr. High) (Fall 2:20)
  • 1st Place Match - Aiden Amrein (Ellis) won by fall over James Kriegh (Trego) (Fall 1:23)
  • 1st Place Match - Aiden Amrein (Ellis) won by fall over Ian Smith (Hoisington) (Fall 2:49)

Kaishen Brack's place is 4th and has scored 0.0 team points.

  • 1st Place Match - Noah Deines (Hoisington) won by fall over Kaishen Brack (Ellis) (Fall 3:08)
  • 1st Place Match - Zander Strandberg (Hoisington) won by fall over Kaishen Brack (Ellis) (Fall 1:34)
  • 1st Place Match - Cole Gilliland (Hoisington) won by fall over Kaishen Brack (Ellis) (Fall 0:12)

Mason Younger's place is 1st and has scored 6.0 team points.

  • 1st Place Match - Mason Younger (Ellis) won by fall over Patrick Driggs (Phillipsburg) (Fall 1:55)
  • 1st Place Match - Mason Younger (Ellis) won by fall over Mason Alderdice (Hoisington) (Fall 1:38)

Austin Carroll's place is 2nd and has scored 3.0 team points.

  • 1st Place Match - Grant Doan (Hoisington) won by major decision over Austin Carroll (Ellis) (Maj 10-0)
  • 1st Place Match - Austin Carroll (Ellis) won by fall over Preston Beckman (Phillipsburg) (Fall 2:03)
  • 1st Place Match - Austin Carroll (Ellis) won by decision over Loius Bohl (Phillipsburg) (Dec 12-5)

Landen Clapper's place is 3rd and has scored 3.0 team points.

  • 1st Place Match - Geron Ebner (Phillipsburg) won by fall over Landen Clapper (Ellis) (Fall 3:03)
  • 1st Place Match - M.J. Aylward (Hoisington) won by fall over Landen Clapper (Ellis) (Fall 0:52)
  • 1st Place Match - Landen Clapper (Ellis) won by fall over Preston Beckman (Phillipsburg) (Fall 0:40)

Kaiden Colby's place is 3rd and has scored 3.0 team points.

  • 1st Place Match - Kaiden Colby (Ellis) won by fall over Steven Keener (Hoisington) (Fall 0:22)
  • 1st Place Match - Tony Moore (Hoisington) won by fall over Kaiden Colby (Ellis) (Fall 0:33)
  • 1st Place Match - Braxton Lisner (Hoisington) won by fall over Kaiden Colby (Ellis) (Fall 1:49)

Jennifer Cunningham's place is 3rd and has scored 3.0 team points.

  • 1st Place Match - Jennifer Cunningham (Ellis) won by fall over Jackson Irwin (Phillipsburg) (Fall 1:47)
  • 1st Place Match - Grant Doan (Hoisington) won by fall over Jennifer Cunningham (Ellis) (Fall 1:00)
  • 1st Place Match - Geron Ebner (Phillipsburg) won by fall over Jennifer Cunningham (Ellis) (Fall 0:52)

Landon Dinkel's place is 4th and has scored 0.0 team points.

  • 1st Place Match - Kendall Walker (TMP Jr. High) won by fall over Landon Dinkel (Ellis) (Fall 1:40)
  • 1st Place Match - Zander Strandberg (Hoisington) won by decision over Landon Dinkel (Ellis) (Dec 2-0)
  • 1st Place Match - Logan Philbern (Hoisington) won by fall over Landon Dinkel (Ellis) (Fall 1:51)

Rex Johnson's place is 2nd and has scored 4.0 team points.

  • 1st Place Match - Deryk Yott (Hoisington) won by decision over Rex Johnson (Ellis) (Dec 6-0)
  • 1st Place Match - Rex Johnson (Ellis) won by fall over Isaiah Richard (Hoisington) (Fall 0:21)
  • 1st Place Match - Rex Johnson (Ellis) won by major decision over Leyton Haxton (Hoisington) (Maj 13-2)

Dayshaun Jones's place is 1st and has scored 9.0 team points.

  • 1st Place Match - Dayshaun Jones (Ellis) won by fall over Micheal Hipp (Hoisington) (Fall 0:25)
  • 1st Place Match - Dayshaun Jones (Ellis) won by fall over Jackson Irwin (Phillipsburg) (Fall 0:24)
  • 1st Place Match - Dayshaun Jones (Ellis) won by fall over Grant Doan (Hoisington) (Fall 0:51)

Quinton Shepard's place is 3rd and has scored 3.0 team points.

  • 1st Place Match - James Kriegh (Trego) won by decision over Quinton Shepard (Ellis) (Dec 10-6)
  • 1st Place Match - Tathen Lovewell (TMP Jr. High) won by fall over Quinton Shepard (Ellis) (Fall 1:56)
  • 1st Place Match - Quinton Shepard (Ellis) won by fall over Cooper Minson (Trego) (Fall 1:42)

Dalton North's place is 3rd and has scored 0.0 team points.

  • 1st Place Match - Dalton North (Ellis) won by decision over Micheal Hipp (Hoisington) (Dec 5-2)
  • 1st Place Match - Alek Brack (Hoisington) won by fall over Dalton North (Ellis) (Fall 0:29)
  • 1st Place Match - Ryan Babcock (Phillipsburg) won by decision over Dalton North (Ellis) (Dec 12-5)

Rylan Cass's place is 3rd and has scored 1.0 team points.

  • 1st Place Match - Rylan Cass (Ellis) won by major decision over Loius Bohl (Phillipsburg) (Maj 10-0)
  • 1st Place Match - Tyler Davis (Phillipsburg) won by decision over Rylan Cass (Ellis) (Dec 5-0)
  • 1st Place Match - Chase Steinert (Hoisington) won by fall over Rylan Cass (Ellis) (Fall 3:26)

Talen Roland's place is 2nd and has scored 3.0 team points.

  • 1st Place Match - Talen Roland (Ellis) won by fall over Sheena Gocela (Hoisington) (Fall 3:51)
  • 1st Place Match - Mason Alderdice (Hoisington) won by fall over Talen Roland (Ellis) (Fall 3:58)

Tocarra Boyce's place is 3rd and has scored 1.5 team points.

  • 1st Place Match - Trace Hanchett (Phillipsburg) won by fall over Tocarra Boyce (Ellis) (Fall 0:49)
  • 1st Place Match - Tocarra Boyce (Ellis) won by tech fall over Lyrica Orosco (Hoisington) (TF 17-2)
  • 1st Place Match - Daijah Jones (Hoisington) won by fall over Tocarra Boyce (Ellis) (Fall 0:35)

Logan Russell's place is 3rd and has scored 3.0 team points.

  • 1st Place Match - Leyton Haxton (Hoisington) won by fall over Logan Russell (Ellis) (Fall 1:12)
  • 1st Place Match - Ian Smith (Hoisington) won by fall over Logan Russell (Ellis) (Fall 3:13)
  • 1st Place Match - Logan Russell (Ellis) won by fall over Isaiah Richard (Hoisington) (Fall 0:53)

Jarrett Mader's place is 1st and has scored 7.5 team points.

  • 1st Place Match - Jarrett Mader (Ellis) won by fall over Tyler Davis (Phillipsburg) (Fall 2:56)
  • 1st Place Match - Jarrett Mader (Ellis) won by fall over Trace Hanchett (Phillipsburg) (Fall 2:03)
  • 1st Place Match - Jarrett Mader (Ellis) won by tech fall over Brayden Binder (TMP Jr. High) (TF 19-3)

Carson North's place is 2nd and has scored 6.0 team points.

  • 1st Place Match - Carson North (Ellis) won by fall over Jace Riese (Hoisington) (Fall 0:24)
  • 1st Place Match - Carson North (Ellis) won by fall over Cooper Minson (Trego) (Fall 0:26)
  • 1st Place Match - Owen Day (Trego) won by decision over Carson North (Ellis) (Dec 6-2)

Owen Bates
2/7