USD 388 Banner

EJH Wrestling goes to Hoisington

The EJH took part in a wrestling tournament at Hoisington Middle School.

Talen Roland's place is 2nd and has scored 16.0 team points.

  • Round 2 - Talen Roland (Ellis Washington MS) won by fall over Aj Almanza Jr (Lyons MS) (Fall 0:22)
  • Round 3 - Talen Roland (Ellis Washington MS) won by fall over Ryen Tinkler (Lindsborg-Smoky Valley MS) (Fall 0:26)
  • Round 4 - Talen Roland (Ellis Washington MS) won by fall over Noah Cox (Liberty MS) (Fall 1:51)
  • Round 5 - Chase Johnson (Minneapolis JH) won by major decision over Talen Roland (Ellis Washington MS) (Maj 15-4)

80

Mason Younger's place is 1st and has scored 19.5 team points.

  • Round 1 - Mason Younger (Ellis Washington MS) won by fall over Lance Dauer (Lindsborg-Smoky Valley MS) (Fall 0:37)
  • Round 2 - Mason Younger (Ellis Washington MS) won by tech fall over Mason Alderdice (Hoisington MS) (TF 15-0)
  • Round 3 - Mason Younger (Ellis Washington MS) won by fall over Jeron Debos (Larned MS) (Fall 0:27)

95

Landen Clapper's place is 5th and has scored 0.0 team points.

  • Round 1 - Dawson Evert (Liberty MS) won by fall over Landen Clapper (Ellis Washington MS) (Fall 1:35)
  • Round 2 - M.J. Aylward (Hoisington MS) won by fall over Landen Clapper (Ellis Washington MS) (Fall 2:12)
  • Round 3 - Braylon Smith (Minneapolis JH) won by fall over Landen Clapper (Ellis Washington MS) (Fall 0:46)
  • Round 5 - Cade Parr (Larned MS) won by fall over Landen Clapper (Ellis Washington MS) (Fall 2:52)

100

Dakota Metzler's place is 2nd and has scored 18.0 team points.

  • Round 1 - Dakota Metzler (Ellis Washington MS) won by fall over Austin Carroll (Ellis Washington MS) (Fall 1:27)
  • Round 2 - Dakota Metzler (Ellis Washington MS) won by fall over Corbin Urbanek (Ellsworth JH) (Fall 0:55)
  • Round 3 - Dakota Metzler (Ellis Washington MS) won by fall over Jameson Smith (Larned MS) (Fall 0:36)
  • Championship Bracket - Dakota Metzler (Ellis Washington MS) won by fall over Jadyn Thompson (Liberty MS) (Fall 0:55)
  • 1st Place Match - Chase Steinert (Hoisington MS) won by decision over Dakota Metzler (Ellis Washington MS) (Dec 10-9)

Austin Carroll's place is 4th and has scored 6.5 team points.

  • Round 1 - Dakota Metzler (Ellis Washington MS) won by fall over Austin Carroll (Ellis Washington MS) (Fall 1:27)
  • Round 2 - Austin Carroll (Ellis Washington MS) won by decision over Jameson Smith (Larned MS) (Dec 5-2)
  • Round 3 - Austin Carroll (Ellis Washington MS) won by fall over Corbin Urbanek (Ellsworth JH) (Fall 2:08)
  • Championship Bracket - Chase Steinert (Hoisington MS) won by decision over Austin Carroll (Ellis Washington MS) (Dec 8-1)
  • 3rd Place Match - Jadyn Thompson (Liberty MS) won by fall over Austin Carroll (Ellis Washington MS) (Fall 3:16)

105

Dayshaun Jones's place is 5th and has scored 6.0 team points.

  • Round 2 - Jarret Mader (Ellis Washington MS) won by fall over Dayshaun Jones (Ellis Washington MS) (Fall 1:53)
  • Round 3 - Gerardo Martinez (Liberty MS) won by fall over Dayshaun Jones (Ellis Washington MS) (Fall 0:52)
  • Round 4 - Dayshaun Jones (Ellis Washington MS) won by fall over Solomon Goforth (Lyons MS) (Fall 0:20)
  • Round 5 - Dayshaun Jones (Ellis Washington MS) won by fall over Alek Brack (Hoisington MS) (Fall 0:25)
  • 5th Place Match - Dayshaun Jones (Ellis Washington MS) won by fall over Riley Bohl (Minneapolis JH) (Fall 0:31)

Jarret Mader's place is 1st and has scored 23.0 team points.

  • Round 1 - Jarret Mader (Ellis Washington MS) won by fall over Solomon Goforth (Lyons MS) (Fall 2:13)
  • Round 2 - Jarret Mader (Ellis Washington MS) won by fall over Dayshaun Jones (Ellis Washington MS) (Fall 1:53)
  • Round 4 - Jarret Mader (Ellis Washington MS) won by fall over Alek Brack (Hoisington MS) (Fall 2:03)
  • Round 5 - Jarret Mader (Ellis Washington MS) won by fall over Gerardo Martinez (Liberty MS) (Fall 0:00)
  • 1st Place Match - Jarret Mader (Ellis Washington MS) won by major decision over Brady Hope (Larned MS) (Maj 11-3)

Dalton North's place is 8th and has scored 2.0 team points.

  • Round 1 - Brady Hope (Larned MS) won by fall over Dalton North (Ellis Washington MS) (Fall 0:52)
  • Round 2 - Dalton North (Ellis Washington MS) won by forfeit over Will Cravens (Ellsworth JH) (FF)
  • Round 3 - Riley Bohl (Minneapolis JH) won by major decision over Dalton North (Ellis Washington MS) (Maj 14-1)
  • Round 4 - Kohle Nuss (Ruppenthal MS) won by fall over Dalton North (Ellis Washington MS) (Fall 1:58)
  • 7th Place Match - Alek Brack (Hoisington MS) won by fall over Dalton North (Ellis Washington MS) (Fall 0:57)

110

Rylan Cass's place is 6th and has scored 2.0 team points.

  • Round 2 - Tytus Reed (Lindsborg-Smoky Valley MS) won by major decision over Rylan Cass (Ellis Washington MS) (Maj 8-0)
  • Round 3 - Karter Wolf (Hoisington MS) won by fall over Rylan Cass (Ellis Washington MS) (Fall 1:00)
  • Round 4 - Rylan Cass (Ellis Washington MS) received a bye () (Bye)
  • Round 5 - Rylan Cass (Ellis Washington MS) won by fall over Grayson Mandl (Liberty MS) (Fall 1:50)
  • 5th Place Match - Grant Doan (Hoisington MS) won by fall over Rylan Cass (Ellis Washington MS) (Fall 0:36)

127

Rex Johnson's place is 2nd and has scored 16.0 team points.

  • Round 1 - Rex Johnson (Ellis Washington MS) won by fall over Leyton Haxton (Hoisington MS) (Fall 0:52)
  • Round 2 - Rex Johnson (Ellis Washington MS) won by fall over Brody Phye (Liberty MS) (Fall 1:58)
  • Round 4 - Rex Johnson (Ellis Washington MS) won by fall over Lynkon Vahling (Hays-TMP MS) (Fall 0:24)
  • Round 5 - Rex Johnson (Ellis Washington MS) received a bye () (Bye)
  • 1st Place Match - Adin Flock (Larned MS) won by decision over Rex Johnson (Ellis Washington MS) (Dec 8-3)

134

Aiden Amrein's place is 1st and has scored 23.5 team points.

  • Round 1 - Aiden Amrein (Ellis Washington MS) won by fall over Logan Russell (Ellis Washington MS) (Fall 0:37)
  • Round 2 - Aiden Amrein (Ellis Washington MS) won by fall over Isaiah Richard (Hoisington MS) (Fall 0:36)
  • Round 3 - Aiden Amrein (Ellis Washington MS) won by tech fall over Nick Ratzlaff (Larned MS) (TF 15-0)
  • Round 4 - Aiden Amrein (Ellis Washington MS) won by fall over Damien Quint (Liberty MS) (Fall 0:51)
  • Round 5 - Aiden Amrein (Ellis Washington MS) won by fall over Tathen Lovewell (Hays-TMP MS) (Fall 0:34)

Logan Russell's place is 5th and has scored 2.0 team points.

  • Round 1 - Aiden Amrein (Ellis Washington MS) won by fall over Logan Russell (Ellis Washington MS) (Fall 0:37)
  • Round 2 - Damien Quint (Liberty MS) won by fall over Logan Russell (Ellis Washington MS) (Fall 3:07)
  • Round 3 - Tathen Lovewell (Hays-TMP MS) won by fall over Logan Russell (Ellis Washington MS) (Fall 0:42)
  • Round 4 - Nick Ratzlaff (Larned MS) won by fall over Logan Russell (Ellis Washington MS) (Fall 0:58)
  • Round 5 - Logan Russell (Ellis Washington MS) won by fall over Isaiah Richard (Hoisington MS) (Fall 0:14)

141

Carson North's place is 1st and has scored 22.0 team points.

  • Round 1 - Carson North (Ellis Washington MS) received a bye () (Bye)
  • Round 2 - Carson North (Ellis Washington MS) won by fall over Ian Smith (Hoisington MS) (Fall 0:30)
  • Round 3 - Carson North (Ellis Washington MS) won by fall over Charlie Krug (Ruppenthal MS) (Fall 2:12)
  • Championship Bracket - Carson North (Ellis Washington MS) won by fall over Matthew Figger (Larned MS) (Fall 0:43)
  • 1st Place Match - Carson North (Ellis Washington MS) won by fall over Charlie Krug (Ruppenthal MS) (Fall 2:07)

148

Quinton Shepard's place is 3rd and has scored 12.5 team points.

  • Round 1 - Hunter Thieme (Liberty MS) won by fall over Quinton Shepard (Ellis Washington MS) (Fall 2:20)
  • Round 2 - Quinton Shepard (Ellis Washington MS) won by fall over Jullian Chavez (Larned MS) (Fall 0:35)
  • Round 3 - Quinton Shepard (Ellis Washington MS) won by fall over Andew Young (Lindsborg-Smoky Valley MS) (Fall 1:15)
  • Round 4 - Quinton Shepard (Ellis Washington MS) won by tech fall over Ricky Slattery (Larned MS) (TF 18-2)
  • Round 5 - Austin Sharp (Lindsborg-Smoky Valley MS) won by fall over Quinton Shepard (Ellis Washington MS) (Fall 0:27)

180

Kaiden Colby's place is 6th and has scored 2.0 team points.

  • Round 2 - Jordan Rodriguez (Ellsworth JH) won by fall over Kaiden Colby (Ellis Washington MS) (Fall 0:29)
  • Round 3 - Easton Rector (Liberty MS) won by fall over Kaiden Colby (Ellis Washington MS) (Fall 1:21)
  • Round 4 - Kaiden Colby (Ellis Washington MS) received a bye () (Bye)
  • Round 5 - Kaiden Colby (Ellis Washington MS) won by fall over Jackson Mauch (Lindsborg-Smoky Valley MS) (Fall 1:00)
  • 5th Place Match - Dylan Potts (Osborne) won by fall over Kaiden Colby (Ellis Washington MS) (Fall 0:26)

215

Landon Dinkel's place is 5th and has scored 2.5 team points.

  • Round 1 - Landon Dinkel (Ellis Washington MS) received a bye () (Bye)
  • Round 2 - Logan Philbern (Hoisington MS) won by fall over Landon Dinkel (Ellis Washington MS) (Fall 0:20)
  • Round 3 - Elijah Martinez (Lyons MS) won by fall over Landon Dinkel (Ellis Washington MS) (Fall 3:17)
  • Consolation Bracket - Landon Dinkel (Ellis Washington MS) won by fall over Alex Grosland (Lindsborg-Smoky Valley MS) (Fall 2:18)
  • 5th Place Match - Landon Dinkel (Ellis Washington MS) won by decision over Seth Laymon (Lyons MS) (Dec 6-5)

Kaishen Brack's place is 4th and has scored 8.0 team points.

  • Round 1 - Kaishen Brack (Ellis Washington MS) won by fall over Alex Grosland (Lindsborg-Smoky Valley MS) (Fall 0:47)
  • Round 2 - Kaishen Brack (Ellis Washington MS) won by fall over Seth Laymon (Lyons MS) (Fall 0:51)
  • Round 3 - Kolten Hagans (Hays-TMP MS) won by fall over Kaishen Brack (Ellis Washington MS) (Fall 1:28)
  • Championship Bracket - Logan Philbern (Hoisington MS) won by fall over Kaishen Brack (Ellis Washington MS) (Fall 1:00)
  • 3rd Place Match - Kolten Hagans (Hays-TMP MS) won by fall over Kaishen Brack (Ellis Washington MS) (Fall 2:20)

100-105 Girls

Jennifer Cunningham's place is 1st and has scored 18.0 team points.

  • Round 2 - Jennifer Cunningham (Ellis Washington MS) won by fall over Trista Shelton (Stafford JH) (Fall 1:37)
  • Round 3 - Jennifer Cunningham (Ellis Washington MS) won by fall over Victoria Penewit (Larned MS) (Fall 3:28)

110-115 Girls

Toccara Boyce's place is 1st and has scored 19.0 team points.

  • Round 1 - Toccara Boyce (Ellis Washington MS) won by fall over Jauzlynn Blanton (Stafford JH) (Fall 2:19)
  • Round 2 - Toccara Boyce (Ellis Washington MS) won by major decision over Taylor Denio (Stafford JH) (Maj 12-3)
  • Round 3 - Toccara Boyce (Ellis Washington MS) won by fall over Lyrica Orosco (Hoisington MS) (Fall 1:53)

Austin Mattheyer
2/7