USD 388 Banner

EHS Wrestling

The EHS wrestling team goes down to the Western Kansas Tournament and here are the results

106

Easton Burton (16-9) placed 3rd and scored 10.5 team points.

  • Round 1 - Easton Burton (Ellis) 16-9 won by tech fall over Perla Yanez (St. Francis) 3-16 (TF-1.5 4:00 (15-0))
  • Round 2 - Easton Burton (Ellis) 16-9 received a bye () (Bye)
  • Round 3 - Logan Normandin (Plainville High School) 15-10 won by decision over Easton Burton (Ellis) 16-9 (Dec 10-4)
  • 3rd Place Match - Easton Burton (Ellis) 16-9 won by decision over Jackson Pinckney (Smith Center) 16-16 (Dec 6-4)

113

Sam Pyle (10-13) placed 3rd and scored 9.0 team points.

  • Round 1 - Colton Shoemaker (Smith Center) 24-4 won by fall over Sam Pyle (Ellis) 10-13 (Fall 2:54)
  • Round 2 - Jesse Mackey (Plainville High School) 12-13 won by fall over Sam Pyle (Ellis) 10-13 (Fall 3:47)
  • Round 3 - Sam Pyle (Ellis) 10-13 won by fall over Conlee Hugunin (Phillipsburg) 6-17 (Fall 5:56)

120

Tate Roland (8-15) placed 7th and scored 2.0 team points.

  • Round 1 - Brayden Wallace (Stockton) 7-5 won by fall over Tate Roland (Ellis) 8-15 (Fall 1:02)
  • Round 2 - Aaron Lenker (Phillipsburg) 16-2 won by fall over Tate Roland (Ellis) 8-15 (Fall 3:19)
  • Round 3 - Andrew Wilkenson (Smith Center) 14-14 won by fall over Tate Roland (Ellis) 8-15 (Fall 2:54)
  • 7th Place Match - Tate Roland (Ellis) 8-15 received a bye () (Bye)

145

Mason Gottschalk (11-11) placed 3rd and scored 13.0 team points.

  • Round 1 - Mason Gottschalk (Ellis) 11-11 won by fall over Deyton Bedore (Stockton) 4-10 (Fall 0:39)
  • Round 2 - Mason Gottschalk (Ellis) 11-11 won by fall over Kevin Russell (Phillipsburg) 8-13 (Fall 3:10)
  • Round 3 - Jacob Kirchhoff (Smith Center) 16-11 won by decision over Mason Gottschalk (Ellis) 11-11 (Dec 11-4)
  • 3rd Place Match - Mason Gottschalk (Ellis) 11-11 won by decision over Colt Segarra (Hill City) 13-11 (Dec 9-6)

152

Konnor Pfeifer (21-5) placed 3rd and scored 13.0 team points.

  • Round 1 - Konnor Pfeifer (Ellis) 21-5 won by fall over Riley Goss (Norton) 10-16 (Fall 1:01)
  • Round 2 - Konnor Pfeifer (Ellis) 21-5 won by fall over Chase Russell (Phillipsburg) 10-12 (Fall 2:00)
  • Round 3 - Ben Hansen (Plainville High School) 21-9 won in sudden victory - 1 over Konnor Pfeifer (Ellis) 21-5 (SV-1 8-6)
  • 3rd Place Match - Konnor Pfeifer (Ellis) 21-5 won by decision over Jacob Conrad (Smith Center) 21-15 (Dec 7-4)

220

Nate Johnson (7-15) placed 8th and scored 1.0 team points.

  • Round 1 - Hayden Wiltfong (Norton) 20-1 won by fall over Nate Johnson (Ellis) 7-15 (Fall 0:51)
  • Round 2 - William Penrod (Hill City) 17-10 won by fall over Nate Johnson (Ellis) 7-15 (Fall 4:41)
  • Round 3 - Christian Ostrom (Plainville High School) 8-16 won by decision over Nate Johnson (Ellis) 7-15 (Dec 7-4)
  • 7th Place Match - Brock Buresh (Phillipsburg) 9-19 won by decision over Nate Johnson (Ellis) 7-15 (Dec 2-1)

285

John Groff (5-3) placed 4th and scored 9.0 team points.

  • Round 1 - John Groff (Ellis) 5-3 won by decision over Connor Staab (Thomas More Prep-Marian) 12-10 (Dec 4-0)
  • Round 2 - John Groff (Ellis) 5-3 won by fall over Darien Dilka (Oakley) 7-12 (Fall 1:00)
  • Round 3 - Parker Opat (WaKeeney-Trego Community High School) 20-5 won by decision over John Groff (Ellis) 5-3 (Dec 6-0)
  • 3rd Place Match - Rylan Hays (Phillipsburg) 15-7 won by fall over John Groff (Ellis) 5-3 (Fall 2:09)

126

Donnovan Colby (4-17) place is unknown and scored 0.0 team points.

  • Round 1 - Tanner Sells (WaKeeney-Trego Community High School) 16-11 won by fall over Donnovan Colby (Ellis) 4-17 (Fall 1:28)
  • Round 3 - Leighton Colburn (Stockton) 12-15 won by fall over Donnovan Colby (Ellis) 4-17 (Fall 1:37)
  • Round 4 - Alec Segarra (Hill City) 23-4 won by fall over Donnovan Colby (Ellis) 4-17 (Fall 0:51)
  • Round 5 - James Ricke (Leoti-Wichita County) 9-6 won by fall over Donnovan Colby (Ellis) 4-17 (Fall 0:44)

132

George Crawford (10-17) placed 8th and scored 3.0 team points.

  • Round 1 - Tiernan Poling (St. Francis) 23-4 won by fall over George Crawford (Ellis) 10-17 (Fall 0:56)
  • Round 2 - Tristen Porter (Leoti-Wichita County) 15-10 won by fall over George Crawford (Ellis) 10-17 (Fall 2:00)
  • Round 3 - George Crawford (Ellis) 10-17 won by fall over Jace Lang (Thomas More Prep-Marian) 3-14 (Fall 3:49)
  • Round 4 - Nathan Hrabe (Smith Center) 9-8 won by fall over George Crawford (Ellis) 10-17 (Fall 0:55)
  • 7th Place Match - Trenton Wray (Plainville High School) 1-9 won by decision over George Crawford (Ellis) 10-17 (Dec 6-0)

138

Zeke Haag (11-13) placed 5th and scored 9.0 team points.

  • Round 1 - Aidan Stephenson (Oakley) 21-7 won by fall over Zeke Haag (Ellis) 11-13 (Fall 0:55)
  • Round 2 - Bryce Ashbaugh (Hill City) 18-8 won by fall over Zeke Haag (Ellis) 11-13 (Fall 2:24)
  • Round 3 - Zeke Haag (Ellis) 11-13 won by fall over Sydney Boyle (WaKeeney-Trego Community High School) 7-14 (Fall 1:43)
  • Round 4 - Zeke Haag (Ellis) 11-13 won by decision over Dylan Goss (Norton) 8-13 (Dec 8-7)
  • 5th Place Match - Zeke Haag (Ellis) 11-13 won by fall over Coben Hawkins (Leoti-Wichita County) 4-11 (Fall 0:49)

195

Toby Woodworth (16-9) placed 5th and scored 7.0 team points.

  • Round 1 - Toby Woodworth (Ellis) 16-9 won by fall over Cody Presley (Hill City) 4-16 (Fall 3:05)
  • Round 2 - Toby Woodworth (Ellis) 16-9 received a bye () (Bye)
  • Round 3 - Blake Hernandez (Leoti-Wichita County) 7-5 won by fall over Toby Woodworth (Ellis) 16-9 (Fall 1:40)
  • Round 5 - Ryan Junkermeier (Plainville High School) 22-5 won by fall over Toby Woodworth (Ellis) 16-9 (Fall 3:15)
  • 5th Place Match - Toby Woodworth (Ellis) 16-9 won by decision over Christian Koch (Oakley) 3-6 (Dec 6-2)

Austin Mattheyer
1/28