USD 388 Banner

EHS Hosts Railer Round Robin

On Friday, December 7th, EHS hosted the Railer Round Robin wrestling tournament.

106 - Sam Pyle (5-5) placed 1st and scored 22.5 team points.

  • Round 1 - Sam Pyle (Ellis) 5-5 won by fall over Cooper Adams (Beloit) 3-4 (Fall 0:46)
  • Round 2 - Sam Pyle (Ellis) 5-5 won by decision over Easton Burton (Ellis) 7-2 (Dec 9-4)
  • Round 3 - Sam Pyle (Ellis) 5-5 won by fall over Imiric Duncan (Cimarron) 1-4 (Fall 0:14)
  • Round 4 - Sam Pyle (Ellis) 5-5 won by fall over Paul Glanzer (Hillsboro) 0-6 (Fall 0:14)
  • Round 5 - Sam Pyle (Ellis) 5-5 won by fall over Jesse Rodgers (Council Grove) 12-2 (Fall 3:35)

 

106 - Easton Burton (7-2) placed 2nd.

  • Round 1 - Easton Burton (Ellis) 7-2 won by fall over Paul Glanzer (Hillsboro) 0-6 (Fall 1:18)
  • Round 2 - Sam Pyle (Ellis) 5-5 won by decision over Easton Burton (Ellis) 7-2 (Dec 9-4)
  • Round 3 - Easton Burton (Ellis) 7-2 won by decision over Jesse Rodgers (Council Grove) 12-2 (Dec 8-2)
  • Round 4 - Easton Burton (Ellis) 7-2 won by fall over Imiric Duncan (Cimarron) 1-4 (Fall 1:02)
  • Round 5 - Easton Burton (Ellis) 7-2 won by fall over Cooper Adams (Beloit) 3-4 (Fall 3:20)

 

120 - Donnovan Colby (2-7) placed 10th.

  • Round 1 - Nicolas Rubio (Hoisington) 2-5 won by decision over Donnovan Colby (Ellis) 2-7 (Dec 8-2)
  • Round 3 - Tate Roland (Ellis) 4-5 won by decision over Donnovan Colby (Ellis) 2-7 (Dec 4-2)
  • Round 4 - Donnovan Colby (Ellis) 2-7 won by decision over Dawson Arnold (Trego) 1-4 (Dec 12-11)
  • Round 5 - Ian Doss (Hoisington) 3-2 won by fall over Donnovan Colby (Ellis) 2-7 (Fall 1:31)
  • Round 6 - Donnovan Colby (Ellis) 2-7 won by fall over Rhiannon Cacavio (Goodland) 0-10 (Fall 1:52)

 

120 - Tate Roland (4-5) placed 4th and scored 16.5 team points.

  • Round 2 - Tate Roland (Ellis) 4-5 won by fall over Nicolas Rubio (Hoisington) 2-5 (Fall 5:09)
  • Round 3 - Tate Roland (Ellis) 4-5 won by decision over Donnovan Colby (Ellis) 2-7 (Dec 4-2)
  • Quarterfinal - Tate Roland (Ellis) 4-5 won by fall over Cameron Hajny (Beloit) 2-3 (Fall 1:51)
  • Semifinal - Wyatt Johnson (Council Grove) 8-0 won by fall over Tate Roland (Ellis) 4-5 (Fall 0:18)
  • 3rd Place Match - Tristan Thompson (Beloit) 4-1 won by fall over Tate Roland (Ellis) 4-5 (Fall 3:26)

 

126 - Michale Pritchett (3-7) placed 6th and scored 8.0 team points.

  • Round 1 - Michale Pritchett (Ellis) 3-7 won by fall over Eli Dalke (Hillsboro) 1-3 (Fall 4:40)
  • Round 2 - Colton Bacon (Council Grove) 11-3 won by fall over Michale Pritchett (Ellis) 3-7 (Fall 4:00)
  • Quarterfinal - Tanner Sells (Trego) 5-3 won by fall over Michale Pritchett (Ellis) 3-7 (Fall 2:43)
  • Cons. Round 1 - Michale Pritchett (Ellis) 3-7 won by major decision over Evan Foltz (Hoisington) 1-4 (MD 10-2)
  • 5th Place Match - Raymond Johnston (Hillsboro) 3-3 won by major decision over Michale Pritchett (Ellis) 3-7 (MD 12-2)

 

132 - George Crawford (5-5) placed 5th and scored 6.0 team points.

  • Round 1 - Tate Kadel (Beloit) 6-1 won by fall over George Crawford (Ellis) 5-5 (Fall 0:12)
  • Round 2 - Alex McPhail (Cimarron) 6-3 won by fall over George Crawford (Ellis) 5-5 (Fall 0:00)
  • Round 3 - George Crawford (Ellis) 5-5 won by fall over Aydan Davis (Hoisington) 2-3 (Fall 4:33)
  • Round 4 - George Crawford (Ellis) 5-5 won by fall over Tyson Palmer (Stockton) 0-5 (Fall 0:39)
  • 5th Place Match - George Crawford (Ellis) 5-5 won by fall over Hayden Opat (Trego) 2-7 (Fall 3:41)

 

138 - Zeke Haag (5-5) placed 6th and scored 1.0 team points.

  • Round 2 - Chantz Vath (Lincoln) 5-0 won by major decision over Zeke Haag (Ellis) 5-5 (MD 10-1)
  • Round 3 - Zeke Haag (Ellis) 5-5 won by decision over Trenton Howell (Stockton) 5-5 (Dec 10-6)
  • Round 4 - Zeke Haag (Ellis) 5-5 won by decision over Landon Kadel (Beloit) 0-4 (Dec 5-3)
  • Round 5 - Chase Bacon (Council Grove) 8-5 won by major decision over Zeke Haag (Ellis) 5-5 (MD 16-8)
  • 5th Place Match - Cole Steinert (Hoisington) 2-2 won by fall over Zeke Haag (Ellis) 5-5 (Fall 1:51)

 

145 - Mason Gottchalk (4-5) placed 4th and scored 8.0 team points.

  • Round 1 - Mason Gottchalk (Ellis) 4-5 won by fall over Eli Greene (Cimarron) 0-7 (Fall 1:20)
  • Round 2 - Mason Gottchalk (Ellis) 4-5 won by fall over Gavin Garza (Trego) 2-3 (Fall 0:46)
  • Round 3 - Dayne Yott (Hoisington) 6-2 won in sudden victory - 1 over Mason Gottchalk (Ellis) 4-5 (SV-1 6-4)
  • Championship Bracket - Hunter Prochaska (Beloit) 4-1 won by decision over Mason Gottchalk (Ellis) 4-5 (Dec 6-0)
  • 3rd Place Match - Kyle Horton (Hillsboro) 3-4 won by major decision over Mason Gottchalk (Ellis) 4-5 (MD 11-2)

 

152 - Konnor Pfeifer (8-1) placed 2nd and scored 20.0 team points.

  • Round 1 - Konnor Pfeifer (Ellis) 8-1 won by fall over Gabe Fenn (Lincoln) 1-4 (Fall 0:26)
  • Round 2 - Konnor Pfeifer (Ellis) 8-1 won by fall over Sam Baldyga (Hoisington) 1-4 (Fall 0:40)
  • Round 3 - Konnor Pfeifer (Ellis) 8-1 won by fall over Garet Walker (Cimarron) 5-3 (Fall 2:19)
  • Championship Bracket - Konnor Pfeifer (Ellis) 8-1 won by fall over Tristan Rathbone (Hillsboro) 3-4 (Fall 0:46)
  • 1st Place Match - Zane Colson (Beloit) 7-0 won by major decision over Konnor Pfeifer (Ellis) 8-1 (MD 10-2)

 

160 - Cale Younger (3-6) placed 5th and scored 6.0 team points.

  • Round 1 - Tate Seabolt (Cimarron) 7-1 won by fall over Cale Younger (Ellis) 3-6 (Fall 0:51)
  • Round 2 - Andre Patton (Hillsboro) 5-2 won by fall over Cale Younger (Ellis) 3-6 (Fall 3:15)
  • Round 3 - Cale Younger (Ellis) 3-6 won by fall over Brady Zsuzsics (Lincoln) 0-5 (Fall 0:39)
  • Round 4 - Cale Younger (Ellis) 3-6 won by fall over Nolan Wilborn (Hoisington) 2-3 (Fall 1:45)
  • 5th Place Match - Cale Younger (Ellis) 3-6 won by fall over Jamie Opat (Trego) 3-5 (Fall 2:55)

 

195 - Toby Woodworth (8-2) placed 3rd and scored 13.0 team points.

  • Round 1 - River Paul (Beloit) 6-1 won by fall over Toby Woodworth (Ellis) 8-2 (Fall 1:38)
  • Round 2 - Toby Woodworth (Ellis) 8-2 won by fall over Asher Gagnon (Council Grove) 9-6 (Fall 1:28)
  • Round 3 - Toby Woodworth (Ellis) 8-2 won by fall over Tyler Johnson (Cimarron) 0-9 (Fall 1:35)
  • Round 4 - Toby Woodworth (Ellis) 8-2 won by fall over Tanner Dougherty (Beloit) 1-4 (Fall 3:50)
  • Round 5 - Wyatt Pedigo (Hoisington) 5-0 won by fall over Toby Woodworth (Ellis) 8-2 (Fall 1:38)

 

220 - Nate Johnson (4-5) placed 9th and scored 4.5 team points.

  • Round 1 - Tyson Chizek (Council Grove) 7-6 won by fall over Nate Johnson (Ellis) 4-5 (Fall 0:53)
  • Round 2 - Tra Barrientes (Lincoln) 3-2 won by major decision over Nate Johnson (Ellis) 4-5 (MD 9-0)
  • Round 4 - Nate Johnson (Ellis) 4-5 won by decision over Bryce Shelor (Hoisington) 1-4 (Dec 5-0)
  • Round 5 - Nate Johnson (Ellis) 4-5 won by fall over David Jones (Goodland) 1-10 (Fall 0:32)
  • Round 6 - Nate Johnson (Ellis) 4-5 won by fall over Connor Morey (Hillsboro) 3-4 (Fall 2:51)

Megan Cranwell
12/11